Grzybica pochwy bardzo często występuje podczas ciąży. Odpowiedzialne za to są produkowane wtedy w nadmiernej ilości niektóre hormony płciowe kobiety (głównie estrogen). To przez nie pH pochwy zmienia się na zasadowe, co sprzyja rozwojowi grzybów. Dodatkowo, kobiety w ciąży są bardziej zagrożone wystąpieniem choroby przez:

  • osłabienie układu immunologicznego
  • przekrwienie śluzówki pochwy
  • większą ilość składników odżywczych dla grzybów w pochwie; wilgotne i ciepłe środowisko bytowania

Zauważenie u siebie pierwszych objawów grzybicy powinno zaalarmować każdą przyszłą mamę pl.wikipedia.org. Niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza ginekologa.

W jaki sposób leczyć?

Grzybicę pochwy w czasie ciąży należy leczyć miejscowo globulkami z nystatyny https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_hialuronowy. Nie wolno stosować leków doustnych bez wyraźnego zalecenia lekarza ginekologa.

Dlaczego trzeba podjąć leczenie?

Niezwykle ważnym jest wyleczenie grzybicy przed spodziewanym porodem pl.wikipedia.org. Dziecko przechodząc przez drogi rodne kobiety zostanie zakażone grzybicą, jeśli wcześniej nie zostanie ona wyleczona. Sama grzybica pochwy nie jest niebezpieczna dla płodu, ale może być bardzo dokuczliwą dolegliwością nowonarodzonego maluszka.

Rate this post