Gorączka. Czasami pojawia się znienacka, informując o zbliżającym się problemie, grypie czy ząbkowaniu. Czasami jest to kolejny już objaw rozwijającej się choroby. Nie wolno jej bagatelizować, szczególnie w przypadku dzieci, których małe organizmy są bardzo wrażliwe. Ale i nie należy panikować, gdyż jest to reakcja obronna organizmu.

Gorączka, czyli podwyższona temperatura, może się pojawić w wyniku reakcji organizmu na czynniki zewnętrzne jak również na silne przeżycia emocjonalne. W grupie czynników zewnętrznych można wymienić chorobotwórcze drobnoustroje, substancje chemiczne, niektóre urazy ciała, przegrzanie, a czasem alergeny pochodzące z pożywienia. Występuje przy zapaleniu ucha środkowego, nowotworach, mononukleozie, toczniu, reumatoidalnym zapaleniu stawów i innych chorobach.

Gorączka u dzieci nie może być bagatelizowana, ale i nie można traktować jej jako choroby, gdyż w rzeczywistości jest reakcją obronną organizmu.

Z fizjologicznego punktu widzenia, za kontrolę nad termostatem organizmu, a więc i gorączkę, odpowiedzialne jest podwzgórze. Wywołuje ono gorączkę w celu obrony organizmu przed drobnoustrojami, gdyż część z nich nie przeżywa w organizmie człowieka z podwyższoną temperaturą jaki.

O infekcji wirusowej, bakteryjnej czy grzybami, w pierwszej kolejności informowane są białe krwinki. Zostają one pobudzone do wydzielania pirogenów (interleukina 1) które wędrują krwiobiegiem do mózgu zarażonego człowieka, pobudzając podwzgórze.

W przebiegu wielu chorób, także grypy, gorączka może występować na przemian z takimi objawami jak dreszcze i poty. W związku z chłodzeniem organizmu poprzez poty, choremu należy podawać płyny aby uniknąć odwodnienia pl.wikipedia.org. Mogą to być herbatki ziołowe z kwiatów bzu czarnego lub sok z malin, które jednocześnie obniżać będą gorączkę.

Wywołane przez podwzgórze dreszcze mają za zadanie dodatkowo podwyższyć temperaturę ciała. Cel zostaje osiągnięty przez aktywność mięśni i uczucie zimna, potrzebę zaspokajaną poprzez dodatkowe okrycie.

Rate this post