Zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego

Jest to choroba o podłożu infekcyjnym. Jej przyczynami mogą być: bakterie, wirusy lub grzyby. Najczęściej spotykanymi rodzajami zapalenia ucha zewnętrznego są te wywołane przez bakterie należące do szczepów Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej) i Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty). Rzadziej występują infekcje o podłożu wirusowym. Najrzadziej obserwowane są zakażenia grzybicze. Infekcje mogą wystąpić o każdej porze roku, chociaż na ogół pojawiają się w okresie wakacyjnym oraz jesienno-zimowym.

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego to uporczywe swędzenie i ból ucha nasilający się przy pociąganiu małżowiny usznej lub podczas naciskania na skrawek ucha. Skóra przewodu słuchowego zewnętrznego jest przekrwiona i obrzęknięta, wewnątrz przewodu słuchowego może być obecna treść surowiczo-krwista, może też pojawić się śluzowa wydzielina. Ze względu na zwężenie przewodu słuchowego i zaleganie wydzieliny, może dojść do pogorszenia słuchu. W niektórych przypadkach może wystąpić powiększenie węzłów chłonnych w okolicy ucha i szyi, a także bolesność odczuwana podczas ruchów żuchwy.

W przypadku pojawienia się objawów zapalenia ucha zewnętrznego, należy zgłosić się do lekarza. Nieleczone schorzenie może bowiem prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań https://pl.wikipedia.org/wiki/Amlodypina.

Nadmiar woskowiny

Woskowina to substancja wytwarzana w przewodzie słuchowym zewnętrznym każdego człowieka. Ma w swoim składzie substancje bakteriobójcze i grzybobójcze, dzięki czemu chroni ucho przed infekcjami. Dodatkowo woskowina wychwytuje zanieczyszczenia oraz natłuszcza przewód słuchowy. Z czasem woskowina wraz ze zrogowaciałym naskórkiem jest przesuwana z głębi przewodu słuchowego w kierunku małżowiny usznej, a na jej miejsce tworzy się nowa.

Osoby, które przebywają przez dłuższy czas w zanieczyszczonym otoczeniu (np. w miejscu pracy, gdzie mają do czynienia z pyłem), wytwarzają więcej woskowiny niż przeciętnie. U takich osób duża ilość zbitej, wymieszanej z naskórkiem woskowiny tworzy tzw. korek woskowinowy, który należy bezwzględnie usunąć. Zatkanie ucha korkiem woskowinowym objawia się szumem w uchu, uczuciem zablokowania i bólem ucha, a nawet częściowym osłabieniem słuchu.

Uwaga: Nadmiaru woskowiny nie należy usuwać patyczkami higienicznymi z watą czy zapałkami. Przedmioty te oprócz uszkodzenia delikatnej skóry ucha, mogą przesuwać woskowinę w głąb przewodu słuchowego sprzyjając tworzeniu się „korka woskowinowego”. Do usuwania woskowiny przeznaczone są specjalne preparaty, które rozmiękczają ją i pomagają w wydostaniu się jej w „upłynnionej” postaci owszem.

Kogo najczęściej dotyczą dolegliwości uszu?

Jeśli korzystasz z pływalni może wystąpić u Ciebie tak zwane „ucho pływaka”, czyli zapalenie ucha zewnętrznego. Schorzenie to w większości przypadków przebiega jednostronnie i związane jest najczęściej ze stałym, regularnym narażaniem ucha na działanie wody lub wilgoci. Problem może pojawić się również, jeśli zażywasz w lecie kąpieli w brudnych zbiornikach wodnych lub nie zadbałeś o prawidłowe osuszenie uszu po tym, jak dostała się do nich woda. Na dolegliwość narażone są również osoby korzystające z sauny.

Osoby korzystające z pływalni

Wymienione czynniki powodują utratę działającej ochronnie woskowiny. Istotą choroby jest uszkodzenie nabłonka wyścielającego przewód słuchowy, co może prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnej lub rzadziej grzybiczej.

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

  • ból ucha nasilający się podczas pociągania małżowiny usznej lub naciskania na skrawek ucha
  • dokuczliwe swędzenie
  • uczucie zatkania ucha
  • wyciek z ucha o niewielkiej intensywności
  • podwyższona temperatura ciała lub gorączka

Jednym z czynników predysponujących do wystąpienia zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego jest alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, czyli powierzchowny odczyn zapalny skóry o podłożu alergicznym, zlokalizowany w okolicy uszu. Jest to nieco inny typ reakcji układu odpornościowego niż np. alergia na pokarm czy pyłki traw. W przypadku alergicznego kontaktowego zapalenia skóry do wystąpienia reakcji dochodzi dopiero po 24-48 godzinach od kontaktu z ciałem obcym (alergenem). Reakcja może pojawić się już po pierwszym kontakcie z czynnikiem uczulającym, czasem jednak ujawnia się po tygodniach, czy nawet latach. Do czynników wywołujących tego typu reakcję alergiczną u osób predysponowanych może dojść na przykład na skutek stosowania określonego szamponu czy noszenia kolczyków wykonanych z materiału, na który dana osoba jest uczulona.

Alergicy

*Osoby z alergicznym kontaktowym zapaleniem skóry zlokalizowanym w okolicy uszu

Jeśli nosisz aparat słuchowy, jesteś narażony na mechaniczne podrażnienie skóry przewodu słuchowego, co skutkuje nadmiernym wytwarzaniem woskowiny. Woskowina jest produkowana w przewodzie słuchowym zewnętrznym każdego człowieka. Jej zadaniem jest ochrona ucha przed infekcjami i urazami. Dlatego w swoim składzie ma substancje bakteriobójcze i grzybobójcze. Wychwytuje także zanieczyszczenia i natłuszcza przewód słuchowy.

Osoby noszące aparaty słuchowe

Niektóre doniesienia naukowe wskazują, że stosowanie aparatów słuchowych może być związane ze zwiększonym wytwarzaniem woskowiny przez ich użytkowników. Nieodpowiednia troska o higienę może zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z zalegającą w przewodzie słuchowym woskowiną, dlatego osoby noszące aparaty słuchowe powinny szczególnie dbać o higienę uszu i regularnie kontrolować stan przewodów słuchowych.

Pacjenci często usuwają nadmiar woskowiny z uszu za pomocą różnych przedmiotów, takich jak patyczki kosmetyczne czy zapałki. Stosowanie tej metody nie jest jednak zalecane, ponieważ przedmioty te mogą przesuwać woskowinę w głąb przewodu słuchowego, prowadząc do powstania tzw pl.wikipedia.org. „korka”. Przewód słuchowy zewnętrzny przypomina tubę o nieregularnych wymiarach zakończoną błoną bębenkową, czyli membraną oddzielającą ucho zewnętrzne od wewnętrznego. Ma on około 2,25- 3,5cm długości, podczas gdy patyczek kosmetyczny około 7 cm. 

Osoby czyszczące uszy w nieodpowiedni sposób

Czyszcząc uszy nieprzystosowanymi do tego przedmiotami bardzo łatwo można uszkodzić delikatną skórę przewodu słuchowego zewnętrznego i spowodować zapalenie, a nawet doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej

Jeśli cierpisz na cukrzycę powinieneś szczególnie starannie dbać o higienę uszu. Ryzyko występowania infekcji u chorych na cukrzycę jest bowiem wyższe niż w populacji ogólnej. Przebieg infekcji jest cięższy, częściej też związany jest z występowaniem poważnych powikłań. U chorych na cukrzycę znacznie częściej dochodzi do występowania tak zwanego złośliwego (inwazyjnego) zapalenia ucha zewnętrznego. Infekcja ta na ogół wywołana jest przez bakterię zwaną pałeczką ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) i może wymagać leczenia zabiegowego. Jest to bardzo poważna choroba, która może nawet stanowić zagrożenie życia. Jest to bardzo poważna choroba, która może nawet stanowić zagrożenie życia

Rate this post